na co nesmíme zapomenout
Zredukujte trénink
Snižte objem vašeho týdenního tréninku na 40%! Většinu těchto 40% naběhejte začátkem týdne. Při běhu v této fázi tréninku byste si měli uchovávat energii jak fyzickou, tak mentální. V závěru týdne běhejte velice volně se 100 m svižnými úseky. Poslední den před závodem si dejte volno, pokud to obvykle děláte.
Poslední generální zkouška
Čtyři nebo pět dnů před maratonem, běžte v tréninku 3 – 5km v závodním tempu maratonu, přesně v tom v čem poběžíte závod! Je to poslední možnost případných úprav na výstroji a poslední trénink závodní rychlosti.
Čas závodu
Pokud vám to možnosti dovolí, tak trénink směřujte na hodinu startu závodu. Takto se vaše tělesné rytmy nasměrují přesně na zátěž v určitou hodinu v den závodu. Čím delší čas to máte možnost provozovat, tím lépe!
Připravte si dvě cílové varianty
Před závodem si stanovte dva cíle, jeden pro „dobrý závodní den“ a druhý záložní (nouzový) pro „den, který nebude OK“ (špatné povětrnostní podmínky, nebudete mít svůj den, apod.). Během maratonu se může udát tolik špatných věcí, že musíte mít z psychologického hlediska i druhý cíl k tomu, abyste zůstali motivováni během celého závodu. Ten první využijete v případě, že vše vychází podle vašich nejlepších představ: perfektně načasovaná forma, běžíte na svůj osobní rekord, atd. Druhý cíl by vás měl udržet motivované celý závod, i když nemáte svůj den, je špatné počasí, běžíte čím dál pomaleji, atd.
Představte si úspěch
Několik dní před závodem, lépe řečeno několik dní před spaním, si představujte jak probíháte cílem maratonu ve svém nejlepším osobním čase a v naprosté pohodě. Budete se tím velice motivovat pro vlastní závod!