38. ročník Běhu na Kluka je za námi

Letošní ročník Běhu na Kluka vyrovnal loňský (neradostný) rekord – opět jen pět odvážlivců, přesněji čtyři odvážlivci a jedna odvážlivkyně se vydalo na klukovských 26 km, 13 km tam a do kopce a 13 km zpět a z kopce. Ale padly i jiné rekordy, naopak potěšující.

Nyní podrobněji k samotnému běhu. Loňský i předloňský vítěz Šimon Havíř znovu obhájil první místo a současně se zařadil do klukovské síně slávy výkonem pod 2 hodiny.

Stejně jako minule i předminule běžel podle vzorce start-cíl. Mezičasy tomu odpovídaly: v Kališti za 29 minut, na Kluku za 1:02 hod a v Kališti na cestě zpět za 1:29 hod. Na zpáteční cestě se urychlil o neuvěřitelných 5 minut. Stopky v cíli mu ukázaly čas 1:59:49. Gratulujeme, Šimone!

Jako druhý doběhl Tomáš David, který si proti loňsku polepšil z třetího místa, ale zaostal za loňským časem o čtyři minuty, letos tedy za 2:14:50. Ale i on dokázal zpáteční cestu uběhnout rychleji o čtyři a půl minuty. Kdo si aspoň jednou zkusil běh na Kluka, ví, jak je těžké udržet tempo na cestě zpět, zvláště na konci po silnici, která je bezpochyby mnohem delší než na cestě tam.

Třetí byl Petr Sperling, který přišel na Kluka po čtyřech letech, a skoro přesně zopakoval tehdejší čas, 2:22:13 (o 10 vteřin rychleji než v roce 2020). I on se výrazně urychlil, na Kluku byl za 1:13 hod a zpátky běžel 1:08 hod.

Čtvrtého Pavla Rožbouda zmíníme společně s první ženou Martou Krejčí, protože skoro celou cestu běželi společně a vzájemně se podporovali. Společně byli v Kališti, společně na Kluku a až na konci měl Pavel více sil a doběhl o 37 vteřin před Martou, za 2:54:13. Pavel je stejně jako Marta dlouholetým účastníkem běhu na Kluka.

Marta Krejčí jako první a jediná žena letošního Kluka si zaslouží zvláštní uznání za vynikající čas pod 3 hodiny a také za úsměv a trvale dobrou náladu, s níž zvládla náročnou trať.

Všichni běžci si plně zasloužili ceny pro účastníky; za jejich financování srdečně děkujeme Akademii věd ČR. Také děkujeme otci zakladateli Běhu na Kluka Tomáši Scholzovi, který nám na dálku zajistil zázemí na recepci kongresového centra AVČR.

Takže třicátý osmý Kluk je historií a můžeme se už těšit na příštího Kluka. Snad i ta účast už bude lepší.