Domů > Aktuality, Závodníci > Vojta Soudek, absolvoval první ročník HM a po několikaleté pauze přešel na canicrossovou trať.

Vojta Soudek, absolvoval první ročník HM a po několikaleté pauze přešel na canicrossovou trať.

17.02.2011 | Přečteno: 1,627× Napište komentář Přejít na komentáře

Vojto, prozraď nám něco o sobě.

VŠ, 55 let, Orientační běžec od r. 1974 (kluby Modřanské strojírny, Meteor Kačerov, KOB Temelín a v současnosti SK Technik ČB). Od r. 2007 jsem podlehl kouzlu dogtrekkingu a pravidelně se se svými psy účastním akcí seriálu mistrovství ČR v kategorii LONG, t.j. tratě okolo 100 km. Absolvujeme obvykle 6-7 dogtreků za rok. Od té doby je OB můj sport č.2, takže kryjí-li se termíny, což se stává často, má přednost DT.

Zaměstnání technik elektrárenský již 23 let, bydlím v Lišově u ČB. Manželka Alena rovněž od r. 2009 chodí dogtreky, máme to jako rodinné víkendové akce. Děti se doma moc nevyskytují; Šárka pracuje v Praze, Martina studuje v Praze a Eliška studuje ve Francii.

Jak se připravuješ na horský maratón, absolvuješ přípravné závody?

Každý den se psy absolvuju asi 6 až 12 km odpolední trénink. Střídáme běh, běžky když to jde, chůzi a koloběžku. Mohu uvést absolvované km za leden 2011: běžky 41 km, běh 126 km, chůze 82 km a koloběžka 36 km. Leden se vydařil, jiné měsíce bývají slabší.

Máš zkušenost z podobného závodu u nás nebo v zahraničí?

3x jsem absolvoval desetietapový závod se psy, který pořádá Roman Baláž (2x Beskydy a loni to bylo v Kořenově na hranici mezi Krkonošema a Jizerkama). Celková délka bývá kolem 220 km za 8 dní, ale tam neběhám, stačí chůze. Užíváme si dovolenou.  3x jsem se zúčastnil podzimního jednodenního dogtrekkingu va Zvánovicích u Prahy, který má délku trati cca 45 km a ten jsem běžel v čase okolo 6 hodin.

Jakou část závodu našeho závodu máš nejraději a kterou nemáš vůbec rád, prožíváš při závodě krize?

Mám rád start a manifestační běh přes Sviny ke Trojici. Pak se pole roztáhne a běží se po menších skupinkách. V údolí Klenského potoka před Slavčí mám rád tu studánku, kde se vždycky napijeme a díky ní první část trati ze T.Svin do Benešova běžím nalehko bez batůžku s pitím. Za Slavčí se běží asi 2 km po silnici, naštěstí tam moc aut nejezdí. Ale tato část až do Dobrkovské Lhotky je trochu pakárna. Pak následuje výstup do sedla Kohouta (louky a les), tam se mi nelíbí, že musíme do kopce, ale příroda je pěkná. Následuje nádherná část Myslivna – Slepice – Předlesí a po loukách do Benešova nad Černou. Tuto část mám nejradši. Na Slepici mívám problém s orientací, loni jsem tam minutu hledal kudy dál. Po občerstvovačce v Benešově na náměstí následuje druhá půlka, kterou bych charakterizoval dle Churchilla: krev – pot – slzy. Psa už nebaví táhnout, takže běžíme často vedle sebe a nepomáhá mi. Jsou tam čtyři výstupy (Zaječí vrch, Cikánský vrch, Kuní a Kraví hora). Tam se do kopce plazím a na rovinkách a sebězích se přemlouvám k běhu. Že bych tam pociťoval nějakou radost z pohybu, to bych lhal. Tam se dostavují křeče do lýtek. Jediná myšlenka je dokončit a v cíli si dát jídlo a pivo. Druhá část závodu je sice kratší (15 km) , ale fyzicky náročnější. Poslední orientační problém mívám na seběhu z Kraví hory od rozhledny lesem po zelené značce. Už 2x jsem se odchýlil od značky doprava, naštěstí to jistí dole vrstevnicová cesta, po které se k parkovišti a na Hojnou vodu nakonec dostanu.

 

Co jíš a piješ při závodě?

Vybíhám bez camelbagu, na 9. km piju vodu ze studánky před Slavčí. V Benešově se najím a napiju (houska se šunkou, banán, prostě co mi dají), nasadím camelbag s ionťákem, karbošnekem a tatrankou. S tím vydržím do cíle

Změnil bys něco na trati nebo na občerstvení?

Trať je skvělá, určitě bych neměnil ani metr. Ale mám podezření, že ne všichni účastníci lezou přes skalnaté vrcholy. Pro větší regulérnost bych byl rád, kdyby na vrcholech, které se dají snadno oběhnout po vrstevnici, byly kontrolní kleště. Mám na mysli Slepici, Kuní horu a Kraví horu

Jaký cíl máš pro tento rok?

Letos se cítím hodně dobře, myslím že každoroční cíl doběhnout změním na doběhnout ve svém rekordu. A ten mám myslím 3:52 z roku 2007, ale nejsem si zcela jist, budu se muset podívat do výsledků. To byl ten ročník po Kyrilovi, kdy se nešlo dostat na Slepici a ostatní vrchy byly samý polom. Takže cíl je aspoň o minutu překonat svůj rekord.
Naši 3 psi plemene STP (Středoevropský turistický pes) se na závod připravují a moc se těší.

Děkuji za rozhovor

2 comments on “Vojta Soudek, absolvoval první ročník HM a po několikaleté pauze přešel na canicrossovou trať.

 1. Petr Profous on said:

  Skromný Vojta zapomněl dodat, že loni ve Velešíně obsadil 6.místo v kategorii na Mistrovství ČR v půlmaratonu.
  Zdraví Petr a spol a Tim (další STP zeSoudkovic chovu)

 2. Vojto, loni jsi to dal za 3:42:08. Vím to docela přesně, protože jsem ti koukal asi z 20 m na záda. To bylo po tom, co jsme společně vyběhli z lesa pod Kuní horou a já si řekl – teď to Vojtovi natřu, ve sprintu na mě nemá. No, natíral jsem ti to asi tak 5 metrů, pak mě zkroutily křeče do stehen, lýtek, trojhlavého svalu, krejčovského svalu (dalši viz učebnici anatomie) a takto zkroucený jsem se belhal za tebou.
  Aspoň máš letos co překonávat…

  Tak ti přeju, abys to překonal a sobě, abych ti to konečně jednou natřel

  Zdar

  Láďa Kučera

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>