III: Pár rad na pravidelný běh:

Nejhorší jsou první týdny, pak již vaše tělo bude pravidelnou dávku běhu vyžadovat. Vytvořte si proto zpočátku běžecký návyk, postavte si boty ke dveřím, abyste je nemohli přehlédnout . Pro které je již běhání  3 x do týdne málo, běhejte každý druhý den, i když se vám nejdřív hrozně nechce nebo nemáte žádnou kondici – ta se vám postupně bude lepšit. Ti kteří mají ještě problémy s 30 minutovým během, můžou trénink prokládat rychlou chůzí.  Nejdůležitější je překonat začátky, pak už to půjde samo.
Než vyběhnete, nejdřív se pořádně protáhněte nebo začněte běh nejprve chůzí, abyste se rozehřáli.
Nezapomínejte na pitný režim. Před během /max. 30 min./ vypijte trochu tekutin, při běhu budete totiž ztrácet vodu a tím pádem by bez vody byla vaše výkonnost oslabena.
Chraňte se přes sluncem nebo naopak zimou vhodným oblečením a pokrývkou hlavy.
Běhejte pomalu, protože při rychlém běhu si vyrábíte v těle nedostatek kyslíku a vy pak nemůžete běžet lehce a volně, protože byste vypotřebovali všechny své rezervy.
Píchání v boku je  varovný signál, že běháte příliš rychle a vaše bránice má málo kyslíku. Nebo je to také tím, že běžíte s plným žaludkem. Pokud vás začne píchat v boku, dlouze vydechněte, pak pořádně nadchněte a třikrát dlouze vydechněte.
Příště již začneme s konkrétním tréninkem.


Martin Brožka


Příspěvek byl publikován v rubrice Trénink, Trénink. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Comments are closed.