Domů > Trénink, Trénink > Měsíc do startu

Měsíc do startu

4.03.2010 | Přečteno: 1,349×

a příprava nejen tréninková pokračuje.

 

Vyberte si běžeckou obuv a ponožky ve kterých poběžíte maraton

Boty by měly být relativně lehké, které poskytují dobrou podporu, a ponožky by měly být „opravdu“ běžecké, tzn. budou dobře odvádět pot a nebudou mít švy na místech, kde by mohly způsobit problémy – otlaky, puchýře, atd. Boty si před maratonem otestujte alespoň při kontrolním tréninku v rámci přípravy.

Připravte se na profil tratě

Pokud je to vůbec možné, začněte běhat v terénu, který svým profilem připomíná profil tratě maratonu. Závod je kopcovitý, tak běhejte ve zvlněném terénu, Na to je třeba se také připravit. Pokud žijete a trénujete v oblasti kde nejsou žádné kopce a vy se připravujete na kopcovitý maraton.Pijte při běhu

Běžci, kteří to myslí s maratonem opravdu vážně, by neměli zapomenou ani na trénink pití (občerstvování) během závodu. Pokud nechcete mít na občerstvovacích stanicích nachystáno vlastní pití na které jste zvyklí a nebo si ho nenesete během celého závodu s sebou (pitné lahvičky u pasu), tak si během tréninku zvykejte na pití, které by mělo být k dispozici při závodě . Pamatujte si, že sportovní nápoje jsou daleko vhodnější než voda, protože obsahují mimo tekutiny i sacharidy a elektrolyt včetně nejdůležitějšího – sodíku!

Běžecký dres

Rozhodně neběhejte maraton v bavlněném tričku! Určitě se vám lépe poběží v běžeckém dresu, který odvádí pot a je zhotoven z prodyšných materiálů. Samozřejmě je důležité běžecký dres vyzkoušet ještě před závodem, jestli vám nedráždí kůži. Optimální je si běžecký dres zkusit při tréninkovém dlouhém běhu. Zkrátka musíte se v něm cítit příjemně a to mám na mysli nejenom materiál, ale i střih a správně zvolenou velikost. Je to stejné jako při výběru správné obuvi – dejte na rady odborníka!
Nebuďte neskromní

Příprava na maraton není jako šprtat se před zkouškami! Je to tvrdá dřina, při které je třeba se snažit vyvarovat zranění a nemocem. I když se cítíte ohromně, tak vás zvýšení tréninkových dávek nesmí vyčerpat! Musíte mít důvěru v to co děláte a musíte si udržovat kondici. K tomu patří také regenerace a hodně spánku!

Pevné zdraví a klid v duši přeje Martin Brožka


Comments are closed.